Witaj gościu.
Nie jesteś zarejestrowany albo zalogowany, aby mieć pełny dostęp zaloguj się lub zarejestruj się
Witaj!

.

Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wojsko fatalnie chronione
Offline
STORM
Moderator


*****

739
98
03.06.2009
12
#1
Cytat:Wojsko fatalnie chronione

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcQ6i_d5ZFnma6AO2y3Vy8N...MFzqcmy_uw]

Kontrolerzy MON, symulując atak terrorystów, bez problemu weszli na teren GROM i specoddziału żandarmerii

Elitarna jednostka specjalna GROM. Na teren jej siedziby wchodzi przez ogrodzenie kilku mężczyzn (jak się potem okazuje, żołnierzy z Departamentu Kontroli MON). Nikt ich nie zatrzymuje. Obecność intruzów wykrywa dopiero elektroniczny system monitoringu. Wtedy komandosi GROM wzywają policję. Gdy ta zjawia się przed bramą główną, panowie z ochrony jej nie wpuszczają, tłumacząc, że jednostka jest tajna i nikt z zewnątrz nie może wejść na jej teren bez odpowiedniej zgody.

Tak wyglądała parę miesięcy temu inspekcja systemu ochrony obiektów i terenów wojskowych przeprowadzona przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Podobne scenki rozegrały się w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim i kilku innych jednostkach wojskowych w kraju.

Te informacje znalazły się w tajnym raporcie z kontroli, który częściowo poznała "Rz". Jest druzgocący.

? W Sztabie Generalnym na polecenie ministra obrony narodowej trwają prace nad systemem ochrony wojsk. Za kilkanaście dni będzie można powiedzieć więcej o ich rezultatach ? mówi gen. Bogusław Pacek, doradca ministra obrony Bogdana Klicha. ? Natomiast same ustalenia Departamentu Kontroli MON są niejawne, w związku z powyższym nie mogę się wypowiadać na ich temat.

Wojsko jest chronione przez wybrane w przetargach tzw. SUFO, czyli Specjalistyczne Uzbrojone Formacje Ochronne (żołnierze złośliwie przekręcają ich skrót na "SYFO"), oraz Oddziały Wart Cywilnych, czyli pracowników cywilnych zatrudnionych przez armię. Z naszych informacji wynika, że tam, gdzie wojsko chronią pracownicy cywilni, kontrola wypadła znacznie lepiej niż tam, gdzie zatrudnione były firmy.

Powód? W przetargach liczy się cena, a nie jakość usług świadczonych przez agencje ochrony. Wygrywają te, które oferują najtańsze usługi. Stawki są głodowe: wojsko płaci firmie ochroniarskiej za godzinę pracy 7 ? 12 zł (dla porównania w dużej cywilnej spółce 15 ? 20 zł), z czego do kieszeni ochroniarza trafia 3 ? 5 zł.

? Firmy prześcigają się w obniżaniu kosztów, ale za takie pieniądze nie można zagwarantować ochrony na odpowiednim poziomie ? mówi nam przedstawiciel agencji ochroniarskiej, która do niedawna pracowała dla armii.

? Jaka praca, taka płaca ? stwierdza jeden z żołnierzy z jednostki w południowej Polsce. I opowiada, że u niego w jednostce ochroniarzami są najczęściej starsze osoby, na rencie lub emeryturze. ? Nie przykładają się, mam czasem wrażenie, że pracują za karę ? opowiada oficer.

Ochroniarze, pilnując wojska, muszą mieć broń i ostrą amunicję. Wielu z nich nie umie się nią jednak posługiwać. Żołnierze opowiadają, że zdarzały się przypadki tzw. niekontrolowanych wystrzałów.

? Na szczęście nikomu nic się nie stało. Ale firma stwierdziła, że trzeba podpiłować iglice, by do wystrzałów nie dochodziło. A taka broń to już tylko zabawka ? opowiada żołnierz. Napisał kilka meldunków do dowódcy, że ochrona jednostki źle działa.

Podobnie było w przypadku GROM. Gdy jeden z ochroniarzy zasłabł na warcie, oficerowie z tej jednostki napisali miażdżący raport o ochronie do MON. Wynikało z niego, że do najlepszej jednostki specjalnej w kraju może wejść każdy. Dlaczego? Bo GROM chronią starsi ludzie, często schorowani, bez przygotowania i odpowiedniego wyszkolenia. Zdarzało się, że pracowali po 24 godziny na dobę (12 godzin na etacie, a 12 na umowę-zlecenie).

? Zażądaliśmy natychmiastowej zmiany i nawet obiecano nam to, choć bez entuzjazmu ? opowiada oficer GROM, który potem pojechał na misję do Afganistanu. ? Wróciłem, a na bramie widzę tych samych staruszków. Ręce mi opadły.

W większości krajów NATO obiekty wojskowe są chronione przez wyspecjalizowane agencje ochrony. Zdaniem ekspertów takie rozwiązanie jest korzystne dla wojska, bo nie angażuje żołnierzy, którzy mogą skupić się na szkoleniu.

? To dobry kierunek, ale przy wyborze agencji armia powinna stawiać przede wszystkim na jej wiarygodność i jakość usług, a nie na cenę ? uważa gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych. ? To muszą być standardy wojskowe, a nie z Tesco czy Biedronki, jak dzieje się od dawna.

źródło Rzeczpospolita


STORM edytował 25.03.2011 14:58 ten post ponieważ:

Przy moderacji wątku była awaria prądu, stąd brak dwóch postów. Przepraszam za małe nieporozumienie. STORM

Podstawą szczęścia jest wolność, a podstawą wolności odwaga!
http://www.pah.org.pl/o-pah/8/pajacyk
Offline
mamba
Zaawansowany


**

88
3
04.07.2010
1
#2
najlepsze jest tooo;
Cytat::Ochroniarze, pilnując wojska, muszą mieć broń i ostrą amunicję. Wielu z nich nie umie się nią jednak posługiwać. Żołnierze opowiadają, że zdarzały się przypadki tzw. niekontrolowanych wystrzałów.

? Na szczęście nikomu nic się nie stało. Ale firma stwierdziła, że trzeba podpiłować iglice, by do wystrzałów nie dochodziło. A taka broń to już tylko zabawka ? opowiada żołnierz. Napisał kilka meldunków do dowódcy, że ochrona jednostki źle działa.
HuhClapping
mamba, jest dumnym użytkownikiem Forum Oddziału Wart Cywilnych
Offline
pcm
admin


*******

1,057
92
01.06.2009
9
#3
A o czym my tutaj piszemy od lat? J jak grochem o ścianę, czy naprawdę musi się coś wydarzyć aby decydenci wreszcie przejrzeli na oczy? .....Jestem ciekawy czy ktokolwiek wyciągnie z tego wnioski?
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Podwładny przed obliczem przełożonego powinien mieć wygląd lichy i durnowaty, tak aby swoim pojmowaniem istoty rzeczy, przełożonego nie peszył
Offline
Kanar
Zaawansowany


**

70
2
17.07.2009
0
#4
z pewnością nie decydenci

jak zawsze wszystko zostanie zamiecione pod dywan albo znaleziony kozioł ofiarny w postaci odpowiedzialnego za ochronę w powyższej JW.

nie mam tu na myśli dowódcy, bo tego zwykle chronią układy, a kozioł z pewnością się znajdzie.
==========================================================
Trzeba żyć. Żyć tak, aby później nie musieć nikogo prosić o wybaczenie ? Yarpen Zigrin
__________________________________________________________________________
Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy -- Prawo Murphy'ego
Offline
D-ca warty
Expert


***

112
3
14.06.2009
0
#5
nareszcie prawdziwy artykuł
telewizja o nim mówiła
Offline
skorpion
Expert


***

171
2
24.06.2009
2
#6
Koledzy tu chodzi o kasę,i to pewnie się nie zmieni.Gdzieś WYSOKO jest ktoś kto lobbuje na rzecz firm ochroniarskich.Nie ma to jak wyciągnąć dwa razy kasę z budżetu (czyli naszej kieszeni) jak najmniejszym kosztem.Dlaczego nikt nie chce się zainteresować tym iż pieniądze polskiego podatnika są po prostu rozkradane przez jakieś śmieszne firmy które za grosz nie prezentują jakiegokolwiek profesjonalizmu. Thumbdown
"W służbach mundurowych zwyczaj salutowania wywodzi się z tego, że co jakiś czas trzeba sprawdzić, czy ma się jeszcze własną głowę." Devil
Z dedykacja dla wszystkich którzy przyczynili i przyczyniają się do likwidacji OWC.. http://www.youtube.com/watch?v=3e6mgygHbKo

Offline
Arszym
Expert


***

128
0
03.10.2010
3
#7
Gdyby wojskiem rządzili prawdziwi Dowódcy takich sytuacji pewnie by nie było , ale niestety w wojsku coraz częściej zamiast z Dowódcami mamy do czynienia z pseudo menadżerami i raczej szybko to się nie zmieni ExclamationExclamationExclamation.
Mam cel do którego będę dążyłSmile
Offline
wartownik 5
Zaawansowany


**

58
0
29.04.2010
0
#8
Według nowych postanowień OWC przejdzie pod szefa WOG . Następny krok to walka o kasę, czyli szukanie oszczędności. Czyli wycinanie OWC .A co tam jakość, liczy się tylko KASA KASA. A potem są wyniki,czyli to co zdarzyło się w/w jednostkach.U nas w j.w. na podsumowaniu ćwiczeń d-ca stwierdził,że należy wszystkich wysyłać do warty po naukę zachowania się w przypadku zagrożenia Madanimated
wartownik 5, jest dumnym użytkownikiem Forum Oddziału Wart Cywilnych
Offline
gacek
Nowicjusz


*

14
0
14.02.2011
0
#9
Chciałem zapytać,czy na dzień dzisiejszy istnieją OWC,które podlegają pod WOG?
gacek, jest dumnym użytkownikiem Forum Oddziału Wart Cywilnych
Offline
pcm
admin


*******

1,057
92
01.06.2009
9
#10
Rzecznik DWS :
http://www.wojskaspecjalne.mil.pl/24-aktualnosci.html?ln=pl

Cytat:W odniesieniu do artykułu Pani Edyty Żemły pt. ?Wojsko fatalnie chronione? opublikowanego w dzienniku Rzeczpospolita w dniu 25 marca 2011 roku Dowództwo Wojsk Specjalnych informuje, iż przedstawione w artykule informacje są absolutnie nieprawdziwe, mijają się z faktami i wprowadzają opinię publiczną w błąd.

W związku z powyższym DWS informuje:

? Nie jest prawdą, iż podczas prowadzenia kontroli przez Departament Kontroli MON z zakresu fizycznej ochrony Jednostki Wojskowej GROM oficerowie kontrolujący podejmowali jakiekolwiek próby przedostania się na teren Jednostki przez ogrodzenie. Pragnę zauważyć, iż JW. GROM otoczona jest w całości czterometrowym murem betonowym zakończonym drutem kolczastym wraz z całym systemem innych zabezpieczeń, co praktycznie wyklucza możliwość dostania się na teren jednostki w sposób opisany w artykule;

? Nieprawdziwa jest informacja, iż ?raport z kontroli jest druzgocący?. Prawdziwa jest jedynie informacja, iż w Jednostce Wojskowej prowadzona była kontrola dotycząca ochrony fizycznej JW. GROM i wypadła ona pozytywnie. Szczegółowe wnioski z przeprowadzonej kontroli są niejawne, w związku z powyższym nie mogą być publikowane;

? Nieprawdą jest również to, że ?Grom chronią starsi ludzie, często schorowani, bez przygotowania i odpowiedniego wyszkolenia?. Jednostka (zgodnie z prawem) jest chroniona przez Specjalistyczną Uzbrojoną Formację Ochronną (SUFO), stale nadzorowaną przez osoby odpowiedzialne za ochronę Jednostki. Wszyscy pracownicy SUFO chroniący jednostkę spełniają wszelkie wymagania określone w stosownych przepisach w tym zakresie i podlegają w sposób ciągły wszechstronnej weryfikacji;

? Nie prawdziwa jest również informacja, iż oficerowie JW. 2305 napisali ?miażdżący raport o ochronie do Ministerstwa Obrony Narodowej?. Taki dokument nigdy nie powstał, bo nie było żadnych podstaw do jego napisania.

Jednocześnie Dowództwo Wojsk Specjalnych zwraca uwagę, iż dziennik ?Rzeczpospolita? nie zwrócił się w opisywanej sprawie ani do JW. 2305, ani do Dowództwa Wojsk Specjalnych z prośbą o ustosunkowanie się do posiadanych informacji dotyczących fizycznej ochrony JW. GROM, czym nie ?zachowano szczególnej staranności i rzetelności przy zbieraniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzeniu zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło? (Prawo Prasowe art. 12 §1 pkt. 1).

Dowództwo Wojsk Specjalnych oraz żołnierze JW. GROM, są zbulwersowani kolejnym bezpodstawnym atakiem na dobre imię Jednostki. Jako Żołnierze Wojsk Specjalnych oczekujemy większej rzetelności i weryfikowania informacji przed podaniem ich do publicznej wiadomości.

W związku z powyższym, uprzejmie proszę autorów artykułów odnoszących się do tematyki Wojsk Specjalnych o rzetelność i obiektywizm, bowiem każda nieścisłość i nieprawdziwa informacja wpływają negatywnie na wizerunek Wojsk Specjalnych i wprowadzają opinię publiczną w błąd.
Rzecznik Prasowy DWS
ppłk Ryszard Jankowski


I jak ? wierzycie w słowa rzecznika Wink
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Podwładny przed obliczem przełożonego powinien mieć wygląd lichy i durnowaty, tak aby swoim pojmowaniem istoty rzeczy, przełożonego nie peszyłSkocz do:


Użytkownicy którzy przeglądają wątek: 1 gościPolskie tłumaczenie © 2007-2020 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.
MyTrade theme by XSTYLED © 2014.
Forum wykorzystuje cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie, więcej informacji w polityce prywatności
Akceptuję politykę prywatność, zamknij informację