11.02.2010, 18:52
Cytat:Problemy firm ochroniarskich
Z inicjatywy związków zawodowych w MSWiA doszło do spotkania przedstawicieli branży ochroniarskiej z Tomaszem Siemoniakiem, wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji.
Rozmowy zainicjowały związki zawodowe.Tematem spotkania były bieżące problemy nurtujące zarówno pracowników jak i przedsiębiorców działających na rynku tych usług. W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na potrzebę zmian w przepisach dotyczących ochrony osób i mienia. Związkowcy stwierdzili, że potrzebne jest m.in.:
* zdefiniowanie na nowo prawnego uregulowania statusu pracownika ochrony osób i mienia, którym według związków zawodowych powinien być wyłącznie pracownik z licencją i zatrudniony na umowę o pracę
* rozważenie możliwości refundacji badań lekarskich niezbędnych do uzyskania oraz przedłużenia licencji pracownika ochrony przez zatrudniających ich pracodawców.
Z kolei pracodawcy z tego sektora usług wskazali na problem przyjmowania kryterium najniższej ceny przy zamówieniach publicznych. Stwierdzili, że właśnie to powoduje zaniżanie stawek, które otrzymuje ?szeregowy? ochroniarz. Poruszono też kwestię licencji dla pracowników zabezpieczenia technicznego. Według pracodawców obecne przepisy stawiają zbyt niskie wymagania dla takich osób.
Przedstawiciele MSWiA zapewnili, że już przygotowywane są zmiany w ustawie o ochronie osób i mienia. Do końca I kwartału 2010 r. ma być gotowy projekt zmian obejmujący m.in. wprowadzenie wymogu niekaralności dla wszystkich pracowników ochrony, a także zmiany w zakresie przeprowadzania egzaminów umożliwiających uzyskanie licencji.
Należy podkreślić, że w dobie profesjonalizacji sił zbrojnych Specjalistyczne Uzbrojone Formacje Ochrony SUFO i Oddziały Wart Cywilnych przejmują ochronę jednostek wojskowych. W tym roku na ochronę obiektów i utrzymanie czystości budżet MON wyda w tym roku ponad 500 milionów zł.
źródło http://www.portal-mundurowy.pl/