Witaj gościu.
Nie jesteś zarejestrowany albo zalogowany, aby mieć pełny dostęp zaloguj się lub zarejestruj się
Witaj!

.

Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ważenie cywilów -wartościowanie stanowisk
Offline
pcm
admin


*******

1,057
92
01.06.2009
9
#1
[Obrazek: j_olbrycht.jpg]
Ważenie cywilów (?Polska Zbrojna? 3/2010)

Z Jackiem Olbrychtem o wartościowaniu cywilnej pracy i przywiązaniu do resortu obrony rozmawia Janusz B. Grochowski

POLSKA ZBROJNA: Często można usłyszeć takie zarzuty: pracujemy w tym samym wojsku, a księgowa w wojskowej komendzie uzupełnień zarabia więcej niż na takim samym stanowisku w jednostce. Dlaczego?
JACEK OLBRYCHT: Też chcielibyśmy poznać odpowiedź na to pytanie. Dlatego przystąpiliśmy do wartościowania stanowisk. Wykonaliśmy to już w korpusie służby cywilnej urzędu ministra obrony, w dowództwach obu okręgów wojskowych oraz wojewódzkich sztabach wojskowych, wojskowych komendach uzupełnień i Centralnym Archiwum Wojskowym, czyli w prawie całej administracji wojskowej. W centrali zostały już tylko najwyższe stanowiska kierownicze ? dyrektorów departamentów i ich zastępców, a także dyrektora generalnego. Następnym krokiem jest wartościowanie stanowisk pracowników wojska, tak zwanych niemnożnikowych, które obejmuje układ zbiorowy. Dotyczyć to będzie 45 tysięcy etatów w całych siłach zbrojnych.

POLSKA ZBROJNA: Wszystkich?
JACEK OLBRYCHT: Typowych. Ma nam to posłużyć do uporządkowania hierarchii stanowisk. Chcemy uzyskać odpowiedź na pytania, czy uposażenie jest adekwatne do wymaganego wysiłku i czy jest zbliżone na podobnych stanowiskach w innych strukturach resortu. Umożliwi nam to zbudowanie motywacyjne go systemu wynagrodzeń, a w przyszłości będziemy chcieli je konfrontować z rynkiem. Wcześniej jednak musimy wiedzieć, jakie są różnice między zarobkami informatyka, prawnika czy lekarza, zatrudnionych w wojsku i na rynku cywilnym.

POLSKA ZBROJNA: Przecież wiadomo, że są duże.
JACEK OLBRYCHT: Chcemy mieć dokładne dane. Chociaż, oczywiście, już teraz mamy świadomość, że różnice są dość istotne. Wysokiej klasy informatykowi możemy zapłacić 4?5 tysięcy złotych. W firmie prywatnej zarobi on 12?13 tysięcy. Tyle też dostaje menedżer zarządzający projektami. U nas główny specjalista może liczyć na połowę tej pensji. Nic dziwnego, że fachowcy z dziedziny informatyki czy ochrony informacji niejawnych, mający ogromną wiedzę i doświadczenie, są bardzo często kuszeni perspektywą lepszych zarobków. Zresztą nie tylko przez biznes. MON często nie jest w stanie konkurować także z innymi resortami.

POLSKA ZBROJNA: Jak wygląda resortowy ranking płac?
JACEK OLBRYCHT: Jesteśmy na 10.?11. miejscu.

POLSKA ZBROJNA: W jakim towarzystwie?
JACEK OLBRYCHT: Niedawno byliśmy w sąsiedztwie ministerstw: sportu oraz kultury. To się poprawiło, bo w ubiegłym roku znajdowaliśmy się na trzecim miejscu od końca. Mówię o średniej pensji korpusu służby cywilnej, bo płace kierowniczej kadry sytuują nas nieco wyżej.

POLSKA ZBROJNA: Kto jest na czele?
JACEK OLBRYCHT: Ministerstwo Finansów.

POLSKA ZBROJNA: Co się stało, że MON awansował?
JACEK OLBRYCHT: Poszliśmy do góry trochę w sposób sztuczny, bo dogoniliśmy tych, których pensje rosną nieco wolniej. Niewiele to zmienia pod względem konkurencyjności resortu obrony, ale trochę poprawiło się nasze samopoczucie. Nie jesteśmy już czerwoną latarnią, zwłaszcza że nasi pracownicy są uznawani ? to opinie z innych resortów ? za wzór dyscypliny, punktualności, odpowiedzialności. MON zaś uważany jest za kuźnię kadr.

POLSKA ZBROJNA: Kształci dobrych specjalistów, którzy, niestety, awansu albo lepszej pensji szukają poza wojskiem.
JACEK OLBRYCHT: Można w tym dostrzec interes całego państwa, choć partykularnie dzieje się tak kosztem MON.

POLSKA ZBROJNA: Jak wiele osób żegna się z MON?
JACEK OLBRYCHT: Nie jest to jakaś zastraszająca liczba. Odchodzi kilkanaście osób rocznie. Problem polega na tym, że z reguły są to doskonali specjaliści. Kuszonych jest znacznie więcej, ale u większości zwycięża przywiązanie do kultury wojskowej MON. Zresztą ci, którzy odeszli, potem mówią, że właśnie tego trochę im żal.

POLSKA ZBROJNA: Istnieje opinia, że cywile po jakimś czasie pracy w armii stają się bardziej wojskowi niż żołnierze.
JACEK OLBRYCHT: To prawda. Ale ten ?dryl? wojskowy jest bardzo pomocny w zarządzaniu. Wiadomo, czego się można spodziewać. Prawdą jest, że z MON ludzie odchodzą. Ale nasz resort jest dla wielu interesującym pracodawcą. Ciekawi kandydaci ubiegali się na przykład o stanowisko prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Z kolei o etat asystentki w Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych ubiegało się? 180 kandydatek. Trudno przeprowadzić konkurs przy tak ogromnym zainteresowaniu, a także ze względu na poziom osób, które się zgłosiły.

POLSKA ZBROJNA: W MSZ jest wiele mądrze brzmiących stanowisk i tytułów, co daje większe możliwości awansowania nie tylko w pionie, lecz także w poziomie. W MON cywil ma w zasadzie tylko trzy?cztery szczebelki do pokonania.
JACEK OLBRYCHT: Mamy rzeczywiście dość sztywny porządek, który wręcz określa, ile etatów powinien mieć oddział, a ile wydział. Wartościowanie ma pomóc w większym zróżnicowaniu stanowisk pod względem płacowym i organizacyjnym. Chociaż, z drugiej strony, z inicjatywy kancelarii premiera ma dojść do ujednolicenia nazw stanowisk i struktur we wszystkich ministerstwach, tak aby powstał jeden homogeniczny korpus służby cywilnej.

POLSKA ZBROJNA: No właśnie. To, co w MON jest oddziałem, w innych resortach nazywa się wydziałem.
JACEK OLBRYCHT: U nas też nie ma naczelników, są sami szefowie. Ale to jest naszą specyfiką, wynikającą z tego, że w MON służą także ludzie w mundurach. I trochę walczymy o to, żeby tę odmienność zachować, sami się reformujemy. Wartościowanie  ma nam wskazać, jakie są relatywne odległości tak zwanej wagi między stanowiskami, a zarazem sprawdzić, w jakim stopniu poszczególne stanowiska są przepłacane albo niedoszacowane. Dzięki temu będzie można ułożyć hierarchię dla nowego systemu wynagrodzeń. To jest główny cel tego przedsięwzięcia. Kiedy uporządkujemy kwestie płacowe, będziemy mogli się zastanawiać nad
lepszą strukturą organizacyjną, nad tym, w jakim stopniu poszczególne stanowiska się dublują i czy można je zintegrować. Chociaż właściwie to będzie się działo równolegle.

Czytaj całość w 3. numerze ?Polski Zbrojnej? (PZ 3/2010)

źródło Polska Zbrojna

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Podwładny przed obliczem przełożonego powinien mieć wygląd lichy i durnowaty, tak aby swoim pojmowaniem istoty rzeczy, przełożonego nie peszył
Offline
pcm
admin


*******

1,057
92
01.06.2009
9
#2
Dla mnie jest to czysto propagandowy tekst nie mający na celu wcale dowartościowywania danych stanowisk ,a dlaczego to sobie dopowiedzcie.....
Z tego miejsca zapytam jak tam pracę nad zapisem w PZUZP dotyczącym stanowiska wartownika i dowódców wart w OWC?,jak tam postępy ?a może przyjedzie do nas komisja do wartościowania stanowisk i w wyniku kontroli wyniknie że w jednej JW starcza dwóch wartowników na posterunek a w drugiej musi być ich 3 i co w takim przypadku ?-albo że jeden DW ma 5 wartowników a drugi 15-stu i znacznie większy obszar -no i trzeba go dowartościować czyż nie? Czuję że pod wartościowaniem kryję się odpowiedź na naciski w sprawie jednakowej płacy na tych samych stanowiskach i jak widać tam na górze mają chyba za mało pracy,a może czas aby związki przypomniały o swoim istnieniu i zapełniły tą lukę Wink
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Podwładny przed obliczem przełożonego powinien mieć wygląd lichy i durnowaty, tak aby swoim pojmowaniem istoty rzeczy, przełożonego nie peszył
Offline
STORM
Moderator


*****

739
98
03.06.2009
12
#3
(20.01.2010, 08:15)pcm napisał(a):  Z tego miejsca zapytam jak tam pracę nad zapisem w PZUZP dotyczącym stanowiska wartownika i dowódców wart w OWC?,jak tam postępy ?


Dnia 26.01.2010 r. o godz. 11.00 w siedzibie MON odbędzie się spotkanie stron Związkowych z przedstawicielami MON, w sprawie zaszeregowania w PUZP pracowników OWC jak i WSP.
Szczegóły o przebiegu rozmów członkowie ZZ poznają niebawem.
Podstawą szczęścia jest wolność, a podstawą wolności odwaga!
http://www.pah.org.pl/o-pah/8/pajacyk
Offline
joe
Nowicjusz


*

44
4
11.06.2009
0
#4
No to trzymam kciuki za negocjatorów związkowych. Panowie dajcie z siebie wszystkoSmile
Offline
wartownik
Wartownik


**

56
5
13.06.2009
0
#5
Jestem jak najbardziej ZA - Za duże rozbieżności te same stanowiska w różnych JW a różnice w Płacach ze o....... Moim skromnym zdaniem jest to widzimisię PRACODAWCY ( Kolega kolegi koleżanki itd. - Tego nie znamy to mu mniej damy Ha ha nawet się zrymowało ) Powinno być tak jak mają ŻZ te same pieniądze za to same stanowisko w Całym WOJSKU
MAM NADZIEJE ZE SIĘ UDA - ale na tak zwane UZNANIOWE nie mamy i nie będziemy mieli chyba wpływu siema
Offline
tomi
Zaawansowany


**

73
0
18.06.2009
0
#6
Już po 26 może ktoś ma jakieś wiadomości na temat rozmów???
Offline
pcm
admin


*******

1,057
92
01.06.2009
9
#7
informacja jest tutaj
Stanowisko M.O.Z. NSZZ"Solidarność"Pracowników Cywilnych MON - Post #947
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Podwładny przed obliczem przełożonego powinien mieć wygląd lichy i durnowaty, tak aby swoim pojmowaniem istoty rzeczy, przełożonego nie peszył
Offline
wartownik
Wartownik


**

56
5
13.06.2009
0
#8
Cisza - Może ktoś już wie jak w temacie?????
Offline
tomi
Zaawansowany


**

73
0
18.06.2009
0
#9
Storm mam pytanie czy odbyło się już spotkanie zapowiedziane na luty?
Bo wielu z nas czeka na jakieś wiadomości.
Offline
STORM
Moderator


*****

739
98
03.06.2009
12
#10
(19.02.2010, 15:45)tomi napisał(a):  Storm mam pytanie czy odbyło się już spotkanie zapowiedziane na luty?
Bo wielu z nas czeka na jakieś wiadomości.

Na dzień dzisiejszy jeszcze nie wpłynęło zaproszenie do Sekcji Krajowej z Ministerstwa do dalszych rozmów. Trzeba niestety być cierpliwym a wiem że to nie łatwo przychodzi. Pozdrawiam
Podstawą szczęścia jest wolność, a podstawą wolności odwaga!
http://www.pah.org.pl/o-pah/8/pajacykSkocz do:


Użytkownicy którzy przeglądają wątek: 1 gościPolskie tłumaczenie © 2007-2020 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.
MyTrade theme by XSTYLED © 2014.
Forum wykorzystuje cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie, więcej informacji w polityce prywatności
Akceptuję politykę prywatność, zamknij informację