Witaj gościu.
Nie jesteś zarejestrowany albo zalogowany, aby mieć pełny dostęp zaloguj się lub zarejestruj się
Witaj!

.

Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Misja stała się wojną
Offline
STORM
Moderator


*****

750
98
03.06.2009
12
#1
[Obrazek: 375845,375991,9.jpg]

Cytat:Graś: misja stała się wojną

Wojskowa misja w Afganistanie przekształciła się z operacji stabilizacyjnej w otwartą wojnę, a polscy żołnierze płacą tam najwyższą cenę - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś.

W piątek w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego na terenie prowincji Wardak w Afganistanie (ok. 40 km od bazy Ghazni) zginęło dwóch polskich żołnierzy, a czterech zostało rannych, w tym jeden ciężko. Ofiary śmiertelne to dwaj żołnierze z 5. Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie: st. szer. Radosław Szyszkiewicz oraz st. szer. Szymon Graczyk. Konwój logistyczny jechał z Ghazni do Bagram - żołnierze mieli dostarczyć uszkodzony sprzęt do naprawy i odebrać zaopatrzenie. Po piątkowym wybuchu liczba śmiertelnych ofiar - żołnierzy polskiego kontyngentu w ramach misji ISAF w Afganistanie wzrosła do 15.

Graś poinformował też, że premier Donald Tusk złożył kondolencje ich rodzinom i najbliższym.

"To potwierdza tylko po raz kolejny, że misja w Afganistanie jest misją krótką, ciężką, która przekształciła się z operacji stabilizacyjnej w otwartą wojnę. Polscy żołnierze płacą tam najwyższą cenę - daninę polskiej krwi i daninę żołnierskiego życia. To jest cena jaką płacimy za bycie w sojuszu transatlantyckim. Cena, jaką płacimy za to, żeby w sytuacji, gdyby zaszła taka potrzeba, również inni nasi sojusznicy przyszli z pomocą" - podkreślił rzecznik rządu.

Na pytanie, czy rząd myśli o wycofaniu polskich wojsk z Afganistanu, Graś odpowiedział: "To będzie wspólna decyzja sojuszu atlantyckiego. Wiadomo, że w różnych krajach, jak i w NATO, trwają prace nad nową strategią zakończenia obecności wojsk NATO w Afganistanie. Na pewno, jeśli taka decyzja zapadnie, będzie to decyzja wynegocjowana z naszymi partnerami i sojusznikami z NATO" - zaznaczył Graś.

PAP
Podstawą szczęścia jest wolność, a podstawą wolności odwaga!
http://www.pah.org.pl/o-pah/8/pajacyk
Offline
STORM
Moderator


*****

750
98
03.06.2009
12
#2
Społeczeństwo jest przeciwko wysyłaniu dodatkowych sił zbrojnych i wręcz domaga się ich wycofania. Nikt nie chce słyszeć o atakach na konwoje amerykańskie oraz zwiększającej się liczbie ofiar. Rząd byłego prezydenta George'a W. Busha, który doprowadził do obecnej sytuacji wplątując USA oraz inne kraje w dwie wojny (w Afganistanie oraz w Iraku), okłamywał społeczeństwo bardzo długo w temacie ich obu. Manipulacja tego rządu nie miała żadnych granic. Nawet śmierć żołnierzy była ?fair game?, bo każda służyła do przekonania społeczeństwa o słuszności przebywania wojsk w Afganistanie oraz Iraku.

Pat Tillman prywatnie był jednym z lepszych graczy futbolu amerykańskiego, grał w Arizona Cardinals. Tillman poniósł śmierć w Afganistanie, a szczegóły tej śmierci zostały zatajone. Mimo wielu pytań ze strony rodziny armia nie chciała ujawnić w jaki sposób żołnierz zginał. Fakt, że Tillman był graczem futbolu spowodował, że media szczególnie zainteresowały się ostatnimi chwilami jego życia. Ktokolwiek mieszka w USA wie, że Amerykanie mają totalnego bzika na punkcie tej dyscypliny sportu.

Od września do końca stycznia, od piątku do poniedziałku wieczora żyją futbolem. Futbol amerykański jest trudny do zrozumienia oraz nudny dla osób spoza Stanów. Gra polega na przepychaniu się facetów w nylonowych strojach w kierunku końca boiska drużyny przeciwnej, poza określoną linię, aby zaliczyć tzw. ?touch down?. Jeżeli ktoś nie wie na czym ta gra polega, wydaje się ona totalnie nudna i niezrozumiała. Ale Amerykanie kochają swój futbol oraz swoich graczy. Dla Amerykanów zawodnicy to herosi godni naśladowania. Tillman był jednym z lepszych ? jego kontrakt w 2002 roku wynosił 3.6 mln dolarów. Tillman mógł spokojnie kontynuować swoją karierę, ale po 9 września on oraz jego brat postanowili wstąpić do armii.
W 2004 roku Pat Tillman został wysłany do Afganistanu, gdzie w kwietniu podczas patrolu niedaleko wioski zdominowanej przez Talibów został postrzelony przez swoich i poniósł śmierć. Armia zataiła fakt, że Tillmana ranił amerykański żołnierz i podała, że został zamordowany przez Talibów podczas ostrzeliwania. Według późniejszego raportu połowa żołnierzy w plutonie Tillmana nie była przygotowana do tego, aby odeprzeć taki atak. Amerykanie strzelali gdzie popadło nie wiedząc co się dzieje; jedną z ofiar był właśnie Pat Tillman. W momencie śmierci żołnierza, protokół nakazuje, aby jego cały ekwipunek, broń, mundur i wszystko to, co miał zostało udostępnione medykom w USA, którzy ostatecznie orzekają przyczynę śmierci. Mundur Tillmana został spalony, a jego broń, hełm, a nawet części mózgu, które pozostały na ziemi, zniknęły. Jon Krakauer, który przeprowadził dokładną analizę wydarzeń był tym, który wyjawił szczegóły śmierci Tillmana. Krakauer podał, że generał Stanley McChrstal, który w ostatnich dniach przygotował kontrowersyjny raport na temat Afganistanu był tym, który przyznał Tillmanowi Srebrny Krzyż, dobrze wiedząc, że żołnierz zginał od kuli swoich, a nie Talibów. Tego typu śmierć zresztą nie była wyjątkiem. Wielu żołnierzy zginęło w ten sposób ? postrzelonych przypadkiem przez własnych kolegów. Ale armia miała nakaz zatajenia tego typu przypadków, gdyż byłoby to potwierdzeniem tego, jak bardzo żołnierze amerykańscy nie byli przygotowani do walki na tak trudnym terenie jak Afganistan. Kiedy sprawa wyszła na jaw, McChrystal potwierdził, że armia zawiodła Tillmana, jego rodzinę oraz społeczeństwo.

Debata na temat Afganistanu trwa. Trudno powiedzieć jaka będzie decyzja. Republikanie uważają, że Afganistan będzie ostatnim gwoździem do trumny Prezydenta Obamy. Prezydent i tak już zwiększył liczbę żołnierzy w Afganistanie z 10 tysięcy do 45. Ale McChrystal domaga się dodatkowych oddziałów, twierdząc że obecna liczba jest zbyt mała. Społeczeństwo nie popiera obecności wojsk USA w Afganistanie. Wiadomości na temat korupcji rządu afgańskiego, prawdopodobnym sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich, codziennych atakach na konwoje, kolejnych ofiarach, braku planu oraz obecnego zadłużenia Stanów Zjednoczonych powodują, że Amerykanie woleliby, aby ich obecność w Afganistanie nie miała miejsca.

Prezydent Obama powiedział, że nie wyśle dodatkowych wojsk, dopóki nie będzie pewien, że istnieje strategia, która przyniosłaby pozytywne rezultaty. Dodał również, że jego priorytetem jest obrona USA przed Al Kaidą oraz terrorystami, a nie obrona Afganistanu. McChrystal z kolei nakreślił czarny obraz Afganistanu oraz jego mieszkańców. Według niego wojska NATO oraz wojska amerykańskie nie są przygotowane do walki z bojownikami Talibów, nie znają kultury, obyczajów oraz języków plemion na tyle dobrze, aby móc pomóc ludności i zrobić postępy. McChrystal dodał, że jednym z elementów niezbędnych do tego, aby osiągnąć sukces, jest zapewnienie bezpieczeństwa cywilom oraz uzbrojenie policji w taki sposób, aby ludność była chroniona.

Według McChrystala narażanie cywilów oraz ich alienacja jest błędem, gdyż Talibowie w swojej propagandzie przeciwko USA podkreślają, że Zachód nie dba o ludność Afganistanu, tylko o swoje własne cele. Ludność żyje w strachu i często jest to główną przyczyną przyłączania się do Talibów. Korupcja rządu w Afganistanie jest dodatkowym problemem ? więzienia są przepełnione i stanowią idealne miejsce rekrutacji dla Talibów, którzy zarabiają pieniądze na sprzedaży opium oraz innych narkotyków. McChrystal ostrzega, że jeżeli Stany nie wesprą Afganistanu, poniosą większe koszta oraz zwiększą liczbę zabitych, a wynik wojny będzie wielką klęską dla USA.

źródło Wigg
Podstawą szczęścia jest wolność, a podstawą wolności odwaga!
http://www.pah.org.pl/o-pah/8/pajacyk
Offline
pcm
admin


*******

1,057
92
01.06.2009
9
#3
Cytat:W afgańskiej wojnie zginęło dotąd blisko półtora tysiąca zachodnich żołnierzy, z czego ponad połowa ofiar to Amerykanie. Wielka Brytania straciła ich 219, Kanada - 131, Niemcy i Francja - po 35, Dania i Hiszpania - po 25, Holandia i Włochy - po 21, Polska - 13.

Dane szybko stają się nieaktualne -w tej chwili już 15-stu naszych żołnierzy Sad ,nie licząc Polaków służących w armii amerykańskiej za obywatelstwo ,powoli zbliżamy się do liczby z Iraku ...,czy ta misja ma sens?-pewnie nie ,ale zweryfikowała umiejętności naszego wojska i posiadanego sprzętu...,doświadczenia mamy już pod dostatkiem i może już czas zastanowić się nad wycofaniem z Afganistanu ?..
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Podwładny przed obliczem przełożonego powinien mieć wygląd lichy i durnowaty, tak aby swoim pojmowaniem istoty rzeczy, przełożonego nie peszyłSkocz do:


Użytkownicy którzy przeglądają wątek: 2 gościPolskie tłumaczenie © 2007-2021 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2021 MyBB Group.
MyTrade theme by XSTYLED © 2014.
Forum wykorzystuje cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie, więcej informacji w polityce prywatności
Akceptuję politykę prywatność, zamknij informację