Forum Oddziału Wart Cywilnych i Pracowników Wojska

Pełna wersja: NIK krytykuje zakupy MON
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cytat:NIK krytykuje zakupy MON


Urzędnicy resortu pracowali na starych komputerach, a nowsze, warte 27 mln zł, leżały w magazynach nawet przez 12 lat

Zakupy sprzętu dla żołnierzy i urzędników Ministerstwa Obrony były prowadzone nierzetelnie ? alarmuje Najwyższa Izba Kontroli, która sprawdziła wydawanie pieniędzy budżetowych przez resort od 1 stycznia 2007 r. do 30 września 2008 r.

? W MON planowano zakupy kolejnych partii sprzętu w sytuacji, gdy niewykorzystane komputery, drukarki, projektory i inne oprzyrządowanie zalegały w magazynach ? stwierdził rzecznik NIK Paweł Biedziak.

O raporcie jako pierwsza informowała ?Rz? pod koniec czerwca. Ujawniliśmy wówczas, że według kontrolerów resort pogrzebał szanse na szybką modernizację armii, bo nie udało się wojsku zapewnić zaplanowanych dostaw sprzętu m.in. 15 śmigłowców, bezpilotowych samolotów rozpoznawczych i opancerzonych samochodów transportowych.

Jak wynika z raportu NIK, jeszcze gorzej wyglądają zakupy sprzętu biurowego np. komputerów i drukarek.

Tylko w trzech skontrolowanych składnicach wojskowych przechowywano nieużywane urządzenia o wartości ponad 27 mln zł.

W 9. Rejonowej Bazie Materiałowej zakupiony sprzęt ?leżakował? nawet 12 lat, średnio znikał w czeluściach magazynów na pół roku.
Dopiero gdy NIK rozpoczęła kontrolę, pracownikom resortu wydano zapasy warte ponad 6,5 mln zł, m.in. 47 stacji roboczych i serwerów, 54 laptopy, 17 komputerów dostosowanych do przetwarzania informacji niejawnych, 57 drukarek.

Według raportu NIK przetrzymywnie sprzętu w magazynach sprawiło, że jego część niebawem straci gwarancje serwisowe.

? Kontrolerzy ujawnili, że wiele jednostek dostało komputery, mimo że ich nie zamawiały, a inne, które złożyły zamówienia, oczekują na sprzęt do dzisiaj ? poinformował Biedziak.

Tak było w 2007 roku w przypadku Sekretariatu Szefa Sztabu Generalnego, który z zamówionych dziesięciu komputerów dostał tylko jeden. W tym samym czasie 13 jednostek organizacyjnych Ministerstwa Obrony dostało 119 komputerów, choć ich nie zamawiały.

W 2008 roku jednostki MON, które nie składały zamówień, otrzymały około 39 procent sprzętu zamówionego i przekazanego całemu MON.

Zdaniem Biedziaka wynika to z braku przepływu informacji na temat posiadanych zasobów, zaplanowanych zakupów oraz odpowiednich procedur.

Rzeczpospolita
skąd ja to znam Wink
A tu m.in. dementi rzecznika MON , wypowiedź eksperta i ironiczne komentarze redakcji: Big Grin
http://www.tvn24.pl/28377,1613000,0,1,zelazna-rezerwa,fakty_wiadomosc.html
(04.08.2009, 16:03)Z-ca napisał(a): [ -> ] A tu m.in. dementi rzecznika MON , wypowiedź eksperta i ironiczne komentarze redakcji: Big Grin
http://www.tvn24.pl/28377,1613000,0,1,zelazna-rezerwa,fakty_wiadomosc.html

Hee he! LOL Big Grin Samo życie. NIK i tak mało odkrył antyków Evil2
porostają i mchem i u nas Wink-ale to cały MON i NIK naprawdę nic nowego nie odkrył -myślę że mógłby znaleźć znacznie więcej